Brankovo kolo - slika Brankovo kolo - tekst Brankovo kolo - pero

НЕИЗБРИСИВ БЕЛЕГ У ВРЕМЕНУ - "КОЛО, КОЛО, НАОКОЛО"

slika

 

Сремски Карловци – Нови Сад, 11. септембар, 2024.

ПРОМОВИСАН ДРУГИ ТОМ КЊИГЕ „КОЛО, КОЛО, НАОКОЛО“ НЕНАДА ГРУЈИЧИЋА

 

На 53. Бранковом колу, у знаку прославе два века од рођења Бранка Радичевића, данас је у новосадској гимназији „Исидора Секулић“ промовисан други том књиге „Коло, коло, наоколо“ Ненада Грујичића, са поднасловом „Стражиловски времеплов: Трагови и сећања, цртице и коментари“, који обухвата период 1972-2024.

После првог тома књиге „Коло, коло, наоколо“ са поднасловом „Портрети и појаве“ у издању Бранковог кола, поводом пославе 200. годишњице рођења Бранка Радичевића, која се појавила на „Пролећним Бранковим данима 2024“, о новом тому говорили су Дамир Малешев и Растко Лончар. Малешев је истакао песничку природу Ненада Грујичића, која је примарна у сагледавању његове стваралачке личности која се плодоносно расцветава и на друга поља, у друге жанрове: проза, есеји, критике, драме, полемике, публицистика, антологичарски и рад на пољу народног стваралаштва. Тако је настао и овај том који је у основи жаровски неуловљив, и по томе узбудљив  за читање са непрестаним изненађењима. Малешев је рекао да је на нашој културној сцени Грујичић посебно значајан и као културни прегалац, најпре у Бранковом колу са мисијом коју осмишљава и води. Овај пројекат двокњижја слути и трокњижје „Коло, коло, наоколо“ у будућности.

Растко Лончар који има и улогу уредника обе књиге „Коло, коло, наоколо“, говорио је о новом тому који осветљава Сремске Карловце од оснивања Бранковог кола 1972. године. Оно што је претходило Бранковом колу тада, била је вашарског карактера локална манифестација, те ће оснивањем песничке институције која слави Бранка и његово дело манифестација постати много озбиљнија и утицајна на широким просторима, временом прерасла у културни бренд региона. У књизи се налазе на крају и неколике  анегдоте које дају боемски штимунг књизи, откривају њен животни карактер и лепоту уметничке стварности.

Ђаци новосадске гимназије „Исидора Секулић“ казивали су и певали Бранкове песме „Укор“, „Кад млидијах умрети“ и „Певам дању, певам ноћу“, али и Његошеву и Раичковићеву песму посвећену Радичевићу, које се иначе налазе у Грујичићевом цветнику „Ао, данче, ала си ми бео“.

Ненад Грујичић упитао је младу публику - где је рођен Бранко? Један глас је рекао: Сремски Карловци!  Други нису имали одговор. Духовно - да, песнички Алексије Бранко Радичевић заиста је рођен у Карловцима и славној гимназији, али његово право место рођења је Славонски Брод (1824), одакле, с породицом одлази у Земун, па у Сремске Карловце, Темишвар и Беч, мегалополис из  кога се сећа аркадијске лепоте Стражилова и Карловаца и пише своје судбоносне песме које су остале у народу као највиши антологијски примери на чистом српском језику наспрам славеносрпског који је у Срба био у упутреби у Бранковом времену.

И Малешев и Лончар су се сложили да пројекат „Коло, коло, наоколо“ Ненада Грујичића представља уникатно дело, неизбрисив белег у времену и темељ за будуће генерације које се буду упутиле да изучавају значај и улогу Бранковог кола и Ненада Грујичића у српској култури.

Поводом великог јубилеја: два века од Радичевићевог рођења, Бранково коло је свим присутнима даривало књиге „Коло, коло, наоколо“, али и цветник песама о Бранку „Ао, данче, ала си ми бео“, као и свеже, управо штампане књиге у Бранковом колу поводом двестоте годишњице: зборник радова „Живот песничког дела Бранка Радичевића“ и беседарник „Свечане речи“, које су приредили Ненад Грујичић и Растко Лончар. И овај програм био је праћен великом пажњом и знатижељом младог света, жедног оваквих тема, који није штедео дланове и аплаузе. Овогодишње Бранково коло траје до 16. септембра.

                                                                                                                            М. Борић