Наставком прославе 200. годишњице рођења Бранка Радичевића, свечано отворено 53. Бранково коло
Сремски Карловци, 6. септембар 2024.
КРОЗ БРАНКА СЕ ВИДИ ДА ЈЕ ДУХОВНО ЈАЧЕ ОД МАТЕРИЈАЛНОГ
У славној Карловачкој гимназији, данас је свечано отворено 53. Бранково коло у знаку двестоте годишњице рођења Бранка Радичевића. У име Владе АП Војводине, која је значајно помогла Бранково коло поводом јубилеја двеста година од рођења Бранка Радичевића, секретар културе Александра Ћирић Бошков поздравила је и честитала значајни јубилеј истичући да ће Покрајина бити снажан партнер Бранковом колу и у будућности.
Чувену манифестацију свечано је отворио својом беседом о Бранку угледни српски песник Славомир Гвозденовић из Темишвара, коме је том приликом председник Бранковог кола Ненад Грујичић уручио „Статуету Бранка Радичевића“, признање за укупни песнички и културно-посленички опус.
Славомир Гвозденовић је поред осталог о Бранку рекао: „ Српска књижевност је имала знаменитих писаца који су понели име Бранко. Али се данас тим именом само једном можемо обраћати присно, као сину или брату. Ову су истину Срби записали у Темишвару, на споменику Бранковом оцу, Теодору Радичевићу, а она је израз поштовања породици и великом песнику: Док гусала струна танка/ Слави твога дична Бранка,/ Док му Срби песме поје,/Живеће и име твоје.“
Уз бројну публику која је с великом пажњом пратила сваку реч, и на крају награђивала громким аплаузом, Гвозденовић је додао важан податак: „Бранко је први пламичак своје песничке светлости упутио свету управо из Темишвара. У граду на Бегеју Бранко је понео и даривао нам лепоту прве своје песме на српском језику Девојка на студенца, из најдивнијег крчага српског романтизма. Тај темишварски студенац Бранков постоји и данас. Додуше полупани су многи крчази, Бранкови и наши, али са извора и око њега, попут хладне воде, теку лепота и немир песме, несташлуци Бранковог песничног сна и језика. Виловити, плаовити. У вароши сремскокарловачкој, ми његови увек, крепимо се са тог студенца, тужни и опоменути, откривајући нови смисао песме и певања, чудо под брегом стражиловачким, у чије врхове гледамо са чежњом и надом.“
Уз блистави хор и ансамбл новосадске гимназије „Јована Јовановић Змај“ на челу са диригентом професором Јованом Травицом, наступили су песници разних генерација: Милосав Тешић, Андреј Јелић Мариоков, Бабкен Симоњан (Јерменија), Милена Северовић, Валентина Милачић, Слађана Миленковић, Растко Лончар и Данило Јовановић. Сви су говорили своје песме посвећене Бранку. Затим, драмске уметнице: Ивана Жигон, Даница Петровић и Олга Скерлетовић Ђорђевић говориле су антологијске стихове Бранкове, а чула се и легендарна змајева песма „Бранкова жеља“.
Младе оперске певачице Љепосава Малбаша и Анастасија Сандић са Стефан Јанчић, донеле су антологијске Бранкове песме на нов начин. Наступили су појци Карловачке богословије Светог Арсенија са духовим призраком молитве. У програму су своје младе таленте показали и ђаци-рецитатори Карловачкке гимназије: Јована Анђелић, Катарина Круљ, Никола Стајић, Ања Цвијан, Теодора Силард и Лена Глигоријевић, које је припремила професока Јела марјановић. Они ће наступати и на Стражилову поред Бранковог гроба и његових споменика у славу великог јубилеја. Водитељи свечаног програма били су Тања Миражић и Горан Павловић.
У свом поздравном слову Ненад Грујичић је истакао да је Бранково већ у марту на „Пролећним Бранковим данима 2024“ радосно и конкретно започело прославу велике 200. годишњице рођења вечног младог Бранка Радичевића, и да је после програма у Бањалуци, Крушевцу и Никшићу, наставило и у септембру са слављењем Бранковог дела и имена, на чуувеној у региону песничко-куклтурној манифестацији која се више од пола века непрестано одвија у Сремским Карловцима, на Стражилову и у Новом Саду.
У част и славу Бранка Радичевића и његовог јубилеја, Бранково коло је ове године, истакао је Грујичић, објавило драгоцена дела за потомке: Антологију песама о Бранку „Ао, данче, ала си ми бео“, два тома ексклузивних сећања „Коло, коло, наоколо“, зборник радова „Живот песничког дела Бранка Радичевића“ и књигу-беседарник „Свечане речи“ у којој се налази преко педесет надахнутих беседа наших најпризнатијих песника и писаца, изговорених на педесет три досадашња Бранкова кола.
М. Борић
Антологија песама (о) Бранку Радичевићу "Ао, данче, ала си ми бео"
Штампано поводом 200. годишњице рођења Бранка Радичевића.
Сто четрдесет девет песника од средине 19. века до данас, двеста песама!
Ненад Грујичић: КОЛО, КОЛО, НАОКОЛО - Појаве и портрети
Књига записа и сећања поводом полувековног трајања Бранковога кола
Штампано о двестотој годишњици рођења Бранка Радичевића
Капитална књига
Антологија српске поезије
Друго издање
ПРОГНАНИ ОРФЕЈИ
Антологија српске избегличке поезије