Поводом 200. годишњице рођења Бранка Радичевића, у Банском двору у Бањалуци, у суботу 15. јуна изведен је програм „Ао, данче, ала си ми бео“. Програм је трајао чак два и по сата на велико задовољство публике која је с посвећеном пажњом пратила и награђивала аплаузом сваку тачку уметничког садржаја.
" />
Сремски Карловци – Нови Сад, 16. септембар
200. годишњица рођења Бранка Радичевића
ПОЗИВ МЛАДИМ БАЊАЛУЧКИМ УМЕТНИЦИМА ДА НАСТУПЕ НА 53. БРАНКОВОМ КОЛУ
Поводом 200. годишњице рођења Бранка Радичевића, у Банском двору у Бањалуци, у суботу 15. јуна изведен је програм „Ао, данче, ала си ми бео“. Програм је трајао чак два и по сата на велико задовољство публике која је с посвећеном пажњом пратила и награђивала аплаузом сваку тачку уметничког садржаја.
На самом почетку, поздравну реч захвалности Бранковом колу и Ненаду Грујичићу упутио је директор Банског двора, Младен Матовић, истакнути композитор и диригент, на шта му је срдачно узвратио Ненад Грујичић дарујући као поклон Бранковога кола књигу нота Ане М. Зечевић „Ал` што певах неће пропанути“, која садржи преко осамдесет музичких композиција на стихове Бранка Радичевића. Грујичић је истакао да је књига штампана у Бранковом колу 1999. године приликом обележавања 175. годишњице рођења Бранка Радичевића, а у време варварског бомбардовања Србије од стране деветнаест западних земаља, А затим је додао да Бранково коло планира штампати друго издање ове важне књиге која ће сада саржавати чак стотину једанаест композиција, што говори и непрестаном расту интересовања за Бранкову непролазну поезију и од стране музичара, то јест композитора разних генерација.
Ненад Грујичић живо је беседио о Бранку, са бројним занимљивим асоцијацијама и плодним дигресијама кроз токове времена. Основа његовог обраћања Бањалучкој публици била је заснована на тези да је Бранкова креативна интервенција у српској књижевности била радикално нова. Грујичић је објаснио да таква стваралачка интервенција није постојала ни пре Бранка и ни после њега у српској књижевности. Да би се догодила и остварила тако радикална интервенција потребан је особен и несвакидашњи контекст, истакао је Грујичић. Бранко је такав контекст имао пре свега у чињеници да се у његово време у српској књижевности употребљавао славеносрпски језик који је био отуђен од народа, а припадао изабраној књижевној елити.
У сарадњи са Вуком Стефановићем Караџићем и Ђуром Даничићем, Бранко је имао окружење које је његовом богодаровитом таленту омогућавало такву интервенцију која се огледала у увођењу чистог народног језика у књижевне потребе и сврхе. Позицију Бранка Радичевића, подсетио је Грујичић, одредио је и Милан Кашанин рекавши да је Бранко више разумео Вука, него Вук њега. То говори о снази урођеног песничког талента који је Бранко носио у себи као природну а не стечену особину од неког другог. Бранко је имао несвакидашњу судбинску прилику у реченом контексту да примени и оствари у то време незамисливу (немогућу) интервенцију у српској култури. Она се огледала и у онтолошки присутној музици Бранковог дара, која се налазила у свакој чистој српској речи, а потом Радичевићевом стиху и строфи, у апсолутној матерњој мелодији нашег језика.
Грујичић је представљао све учеснике програма. Наступили су лауреати и изузетни аутори Бранковога кола из Републике Српске – аутори песама посвећених Бранку Радичевићу: Ранко Рисојевић, Недељко Бабић, Мирко Вуковић, Валентина Милачић и Милан Ракуљ. У укрштају са песмама повећеним Бранку из пера Његоша, Шантића, Карабеговића, Ћопића и Куленовића, које је одлично читала и дочарала млада баљалучка Данијела Регојевић (добитница награде „Стражилово“), добијена је златна огрлица српске поезије у знаку љубави према вечитом младићу српске поезије – Алексију Бранку Радичевићу. Као својеврсна пролегомена колоплету поезије била је дирљива, чувена Змајава „Бранкова жеља“ испевана у Радичевићевом стилу 1877. године приликом првог покушаја преноса Радичевићевих земних остатака из Беча на Стражилово.
Задививши публику, даровита оперска певачица Ивана Милинчић, изванредних гласовних могућности, у пратњи одличне пијанисткиње Дуње Јанковић, извела Бранкове антологијске пјесме: Девојка на студенцу и Укор, композитора Даворинка Jенка и Дејана Деспића. Ове песме иначе певају се у народу као староградске песме. Ова млада уметница показала је раскошан таленат оставивши изузетан утисак на публику која није штедела дланове да награди талентовану суграђанку.
Глумица Олга Скерлетовић Ђорђевић и глумац Анандо Ченић надахнуто су говорили Бранкове песме показујући снагу и капацитет уметника из Бањалуке: Молитва, Кад млидија` умрети, Никад није вито твоје тело и Враголије. Нису оставили раводушнима Бањалучане који су имали прилику да у Банском двору чују и ове четири Бранкове антологијске песме.
О новим двема Грујичићевим књигама, „Ао, данче, ала си ми бео“ (антологија песама о Бранку) и „Коло, коло“ наоколо - Појаве и портрети“ бираним речима говорио је славни бањалучки књижевник Ранко Рисојевић истичући Грујичићеву нсвакидашњу посвећеност мисији Бранковог кола и огромну стваралачку љубав према делу Бранка Радичевића, пример који се ретко сусреће на таквом нивоу у нашој култури.
У програму за памћење, радосно изненадивши публику и актере несвакидашњег програма, Ненад Грујичић је јавно позвао даровите младе бањалучке уметнике да учествују и наступе на предстојећем 53. Бранковом колу које ће у Сремским Карловцима, на Стражилову и у Новом Саду трајати од 6. до 16. септембра у знаку 200. годишњице рођења Бранка Радичевића.
М. Борић
Цветник песама (о) Бранку Радичевићу "Ао, данче, ала си ми бео"
Штампано поводом 200. годишњице рођења Бранка Радичевића.
Сто четрдесет девет песника од средине 19. века до данас, двеста песама!
Ненад Грујичић: КОЛО, КОЛО, НАОКОЛО - Појаве и портрети
Књига записа и сећања о знаменитим песницима и уметницима поводом полувековног трајања Бранковога кола
Штампано о двестотој годишњици рођења Бранка Радичевића
Други том књиге Ненада Грујичића КОЛО, КОЛО, НАОКОЛО - Стражиловски времеплов: трагови и сећања, цртице и коментари
Историјат Бранковог кола, хроника (1972 - 1992)
Штампано о двестотој годишњици рођења Бранка Радичевића
Беседарник СВЕЧАНЕ РЕЧИ - Беседе на отварањима септембарског Бранковог кола (1972 - 2024)
Приредили: Ненад Грујичић и Растко Лончар
Штампано о 200. годишњици рођења Бранка Радичевића
Зборник радова ЖИВОТ ПЕСНИЧКОГ ДЕЛА БРАНКА РАДИЧЕВИЋА
Приредили Ненад Грујичић и Растко Лончар
Са Округлог стола о Бранку одржаног 28. марта 2024.
Штампано о 200. годишњици рођења Бранка Радичевића
Капитална књига
Антологија српске поезије
Друго издање
ПРОГНАНИ ОРФЕЈИ
Антологија српске избегличке поезије