Brankovo kolo - slika Brankovo kolo - tekst Brankovo kolo - pero

СУТРА ПОЧИЊУ "ПРОЛЕЋНИ БРАНКОВИ ДАНИ 2024."

slika

Сремски Карловци, 14. март 2024.

 

Прослава 200. годишњице рођења Бранка Радичевића

 „ПРОЛЕЋНИ БРАНКОВИ ДАНИ 2024“

Сутра у 11 часова, у најстаријој српској, чувеној Карловачкој гимназији, поводом 200. годишњице рођења Бранка Радичевића, великог песника српског романтизма, биће свечано отворени „Пролећни Бранкови дани 2024“ који ће трајати све до 28. марта у Сремским Карловцима, Новом Саду и на Стражилову.  Цела манифестација ће протицати у знаку великог јубилеја: Двеста година од рођења Бранка Радичевића.

Бранко Радичевић, крштен као Алексије, рођен је 15. марта по старом или 28. марта по новом календару 1824. године у Броду на Сави, од оца Тодора и мајке Руже (Михајловић, родом из Вуковара). У Славонском Броду, дечак Алексије живи пет година, а потом с породицом прелази у Земун, где две године учи српску, а три немачку основну школу. Као једанаестогодишњак, с десетогодишњим братом Стеваном, 1835. године уписује Караловачку гимназију где остаје све до 1841. године. С братом Стеваном те године одлази код оца у Темишвар, који тамо ради као цариник, и и уписује „мудрољубије“ (филозофију). У Темишвару му умире брат Стеван, а Бранко одлази у Беч 1841. године да студира права за која каже: „Учење права баш ме незадовољним чини, кад помислим још три године, згрозим се.“

У Бечу живи десет година у непрестаном контакту с Вуком Стефановићем Караџићем и кругом наших књижевника и лингвиста, где упознаје и његову образовану и лепу кћерку Мину. Прва књига „Песме“ излази му 1847. године, која изазива контрадикторне судове и велику пажњу. Бранко се разболева и, уз стипендију кнеза Михаила, уписује медицину да помогне самоме себи да се излечи од туберкулозе, међутим рано, у својој двадесет деветој години, умире у Бечу. Након тридесет година његови земни остаци пренесени су из Беча на Стражилово.

 

Сутра у Карловачкој гимназији, на сам дан Бранковог рођења по јулијанском календару,  на почетку свечаности поздравно слово имаће Игор Мировић, председник Организационог одбора за обележавање двестоте годишњице рођења Бранка Радичевића. Потом ће о Бранку беседити Ненад Грујичић, председник Бранковог кола. На свечаном отварању „Пролећних Бранкових дана 2024“ наступиће два хора и ансамбла, Карловачке гимназије и Змај- Јовине из Новог Сада, као и појци Карловачке богословије.

Свечано ће бити уручена „Велика повеља Бранковог кола“ Карловачкој гимназији и Карловачкој богословији „Свети Арсеније Сремац“, за вишедецнијски успешну и надахнуту сарадњу са плодотворним резултатима. Потом ће свечано бити уручена и престижна награда „Печат вароши сремскокарловачке“ (стара педесет седам година) овогодишњим лауреатима за најбоље књиге поезије на арпском језику: Ивана Миланков, Слободан Ристовић, Анђелко Заблаћански, Милена Северовић, Ненад Кебара и Александра Мариловић.

На свечаности у знаку великог јубилеја, Бранкову поезију казиваће Весна Чипчић и Даница Петровић, а у музичкој пратњи његове песме интерпретираће и две младе оперске певачице, Ана Радовић и Христина Учур. Наступиће и пијанисти двеју генерација, Маја Грујић и Димитрије Николић, као и изворна женска група „Вила“

Током одвијања „Пролећних Бранкових дана 2024“, на више начина биће представљена управо у Бранковом колу за поменути велики јубилеј штампана антологија Ненада Грујичића „Ао, данче, ала си ми бео“, цветник песама о Бранку Радичевићу са 149 песника почев од средине 19. века до данашњих дана. Савремени песници ће наступати у Карловачкој гимназији, Карловачкој богословији и на Стражилову.

Поводом два века од рођења Бранка Радичевића биће приређен велики Округли сто „Живот песничког дела Бранка Радичевића“, на коме ће учествовати двадесет пет научника, професора и песника: Зорица Несторовић, Ненад Николић, Валентина Питулић, Ненад Кебара,  Бошко Сувајџић, Будимир Дубак, Валентина Златановић Марковић, Славомир Гвозденовић, Растко Лончар, Слађана Миленковић, Милан Громовић, Маја Белегишанин, Даница Столић, Милутин Ђуричковић, Урош Ристановић, Љиљана Павловић Ћирић, Срђан Орсић, Ана М. Зечевић, Ђина Весић, Антоније Симић, Дајана петровић, Александра Мариловић, Марија Дубачкић и Лазар Буква.

Такође, за 200. годишњицу Бранковог рођења  управо је штампана у Бранковом колу обимна књига „Коло, коло, наоколо – појаве и портрети“ Ненада Грујичића, која ће бити промовисана у Карловачкој гимназији на „Пролећним Бранковим данима 2024“. Од истог аутора-домаћина биће премијерно изведена и монодрама „Ја, Мина Бранкова“, коју ће играти млада глумица Даница Петровић.

Ових дана појављују се и две нове књиге у издању Бранковог кола које ће такође бити промовисане у марту. Ту су „Изабране песме“ Јелене Ленголд, актуелне добитнице Међународне награде „Бранко Радичевић“ и песнички првенац Марије Стојић „Парлог“, о којима ће говорити Дамир Малешев и Милица Миленковић.

Централни програм посвећен великом јубилеју, у креацији Организационог одбора за обележавање 200. годишњице рођења Бранка Радичевића биће организован 27. марта у Српском народном позоришту. Посебан програм биће организован и на Стражилову, 28. марта, на Бранков 200. рођендан по грегоријанском календару. На Бранковом гробу, поред старог споменика (1885), наступиће двадесет девет песника који су своје песме посветили Бранку Радичевићу. Песме великог српског романтичара говориће и певати Бошко Петров,  Миодраг Миша Близанац, Даница Петровић, и Максим Мудринић.

Поводом овогодишњих „Пролећних дана дана“, Ненад Грујичић, председник Бранковог кола и члан органиизационог одбора за обележавање 200. годишњице рођења Бранка Радичевића каже: „Велика је привилегија крајичком свога живота дотаћи годишњицу која се јавља једном у стотину година. Два века од рођења Бранка Радичевића представљају несвакидашњи догађај у српској поезији, књижевности и култури. То је знак да смо народ са великим духовним потенцијалом у знаку божанског талента вечито младог Бранка Радичевића.“

 

                                                                                        БРАНКОВО КОЛО