Сремски Карловци - Нови Сад, 13. септембар 2023.
БОГАТА ЛЕПЕЗА ПОЕЗИЈЕ
У угледној новосадској гимназији ,,Јован Јовановић Змај’’, у среду 13. септембра у 11 часова, у оквиру матине-програма 52. Бранковог кола, имали смо прилику да видимо и чујемо Горана Лабудовића Шарла. Био је то Сусрет с песником иначе у престижној рубрици „Добитници Печата вароши сремскокарловачке“ (2013). Разговор са аутором водио је песник Растко Лончар, професор књижевности у поменутој гимназији, иначе истакнути аутор и лауреат Бранковог кола. Публику су чинили заинтересовани бројни млади људи којима је овакав догађај освежио гимназијски дан.
Бранково коло је препознатљиво по оваквим програмима "лицем у лице" са младом публиком, ђацима Карловачке и новосадских гимназија "Јован Јовановић Змај", "Исидора Секулић" и "Лаза Костић". То су сусрети са живим песницима што бар на тренутак одмакну гимназијску омладину од екрана мобилних телефона. Жива песничка реч има велику снагу и улогу у развоју талентованих младих њуди и њихових погледа на свет.
У Лабудовићевом веома богатом стваралаштву, инспирације не мањка. Својом сликовитом поезијом, која на једноставан и себи својствен начин отвара врата других димензија, сâм аутор нам открива да је уз животни ток свакодневице и избор музичих жанрова у младости и те како допринео инспирацији и стварању. На тако једноставан начин, а опет посебно и другачије, утицај и мешавина ЕКВ-а, Арсена Дедића и Френка Синатре проналазе своје боје, на јединствен начин, на страницама књига Горана Лабудовића. Помало чини се неухватљив спој таквих аутора и узора, управо је Шарлу дало печат поетичке препознатљивости и посебну ноту стилско-језичког израза.
Код аутентичне поезије Горана Лабудовића Шарла велику улогу има и конкретно искуство. Као што је током разговора рекао – да човек не може писати одређене ствари уколико их није доживео – тако је ауторова богата лепеза поезије саткана од јачине емоција које је током свог стваралачког пута доживео и претварао у песнички говор. Лончар је о том процесу стварања говорио као о својеврсној игри у којој, читајући или слушајући песме, и сами постајемо играчи. Ту игру Лабудовић на тако једноставан, а дијалектичан начин поставаља пред нас.
Како искуство временом надолази, тако и дела бивају за „зерицу“ богатија животним обрисима, и када се, како и сâм аутор наводи, осврнемо на оно што смо раније написали, увидимо колико смо сазрели и направили помак на личном и животном, емотивном и духовном плану.
Није изостављено ни само Бранково коло. Добитник ,,Печата вароши сремскокарловачке’’ наводи да је управо Бранково коло важан чинилац јавног културног живота за ,живи’ контакт, лицем у лице. Живећи у свету деструкције и антисоцијализације, људи се налазе пред бројним недоумицама и замкама, а Бранково коло као институција, пре свега, даје нам ону другу слику стварности, која је богата даровима у матерњем језику, у лепоти инспирације и створеног дела. Тиме су, нарочито младима, у добу аморала, кича и шунда, отварена врата за духовно продубљење и другачији, спасоносни поглед на свет. Управо је Бранково коло ту, дакле, да одржи снагу традицију и моћ здравог савременог сензибилитета кроз сећање на славног Алексија Бранка Радичевића чију ћемо 200. годишњицу рођења свечано обележити наредне године.
Растко Лончар је истакао широк и завидан спектар награда и признања које је Лабудовић стекао, међу којима се још у младости истичу награде на „Фестивалу југословенске поезије младих“, на фестивалу ,,Култура младих Србије’’ у Књажевцу, и,,Шумадијске метафоре’’ у Младеновцу, затим прва награду на конкурсу часописа ,,Улазница’’, ,,Златна сова’’ (за рукопис романа), те награде,,Ђурин шешир’’ и ,,Раде Томић’’, и друге.
Горан Лабудовић Шарло заступљен је у Антологији српске поезије (1847-2000) Ненада Грујичића, те у разноврсним тематским антологијама, хрестоматијама, панорамама и зборницима Пере Зупца, Радомира Андрића, Небојше Деветака, Миљурка Вукадиновића, Милоша Јанковића, Данила Јокановића, Видака М. Масловарића, Дејана Богојевића, Андрее Беате Бицок, Душана Стојковића и других..
Ана Гојковић
Горан Лабудовић Шарло
МОРАВОМ
Дрекавац излази из песка,
ставља ухо на пругу и откључава виле
заточене у врбама.
Боже, какав оно рој злих очију
лети ка мени? Лептирице шарене,
крила шишмиша, чак су и Велика кола
наопако паркирана.
Препустио бих се вировиђа
па макар га не гледао више!
Низводно се дан удваја,
воз ће да ме заборави,
онако збуњеног међу ђаволима
у сред шапа-лапца,
Узимам Мораву у дланове,
и стискам их да истекне вода за пиће.
Бабе, але и уроци силазе по воду,
јер, ево свиће: да чују снове
и предузму нешто на даљем страшењу.
Цветник песама (о) Бранку Радичевићу "Ао, данче, ала си ми бео"
Штампано поводом 200. годишњице рођења Бранка Радичевића.
Сто четрдесет девет песника од средине 19. века до данас, двеста песама!
Ненад Грујичић: КОЛО, КОЛО, НАОКОЛО - Појаве и портрети
Књига записа и сећања о знаменитим песницима и уметницима поводом полувековног трајања Бранковога кола
Штампано о двестотој годишњици рођења Бранка Радичевића
Други том књиге Ненада Грујичића КОЛО, КОЛО, НАОКОЛО - Стражиловски времеплов: трагови и сећања, цртице и коментари
Историјат Бранковог кола, хроника (1972 - 1992)
Штампано о двестотој годишњици рођења Бранка Радичевића
Беседарник СВЕЧАНЕ РЕЧИ - Беседе на отварањима септембарског Бранковог кола (1972 - 2024)
Приредили: Ненад Грујичић и Растко Лончар
Штампано о 200. годишњици рођења Бранка Радичевића
Зборник радова ЖИВОТ ПЕСНИЧКОГ ДЕЛА БРАНКА РАДИЧЕВИЋА
Приредили Ненад Грујичић и Растко Лончар
Са Округлог стола о Бранку одржаног 28. марта 2024.
Штампано о 200. годишњици рођења Бранка Радичевића
Капитална књига
Антологија српске поезије
Друго издање
ПРОГНАНИ ОРФЕЈИ
Антологија српске избегличке поезије