Турнир је припремио Жељко Медар, познати шаховски педагог, FIDE мајстор, четврт века сарадник Бранковог кола. Играли су млади даровити шахисти, песници и уметници. Симултанку на десет табли одиграли су Огњен Ћузовић и Никола Лесковац, освајачи бројних титула на првенствма Војводине и Србије. Колико оправдавају велике наде нашег шаха, говори податак да нису изгубили ни једну партију, а Ћузовић је имао само један реми уз све победе.
" />Нови Сад, 10. септембар 2023.
ДА СЕ ВИДИ КО ЈЕ ШАМПИОН У ДРЕВНОЈ ИГРИ
У знаку чувене реченице Јована Ђорђевића о Бранку Радичевићу из 19. века, у Шаховском клубу Новог Сада одржан је 35. Песнички шаховски турнир Бранковог кола: „Шаха је играо врло вешто и врло је брзо покретао фигуре“ (2. април 1849). Поетско-шаховско такмичење почело је у 18 часова уз мото из Бранкове поезије: „Ал` ми ћемо као што смо били/ један другом свагда бити мили“.
Шах у многоме личи на поезију, уствари, он је све, и математика, и музика, и наука, и психологија, шах је живот, како рече Боби Фишер, харизматични и генијални првак света. Оданост, чак и фанатизам према шаху парадигма је за потпуну посвећеност поезији. На сличан, готово исти начин песници се односе према бескрају матерњега језика и његовим моћима у поезији.
Шах је надахњивао велике духове и давао им мотивацијуза стварлаштво: Хајам, Алигијери, Бокачо, Џосер, Рабле, Сервантес, Волтер, Дидро, Гете, Пушкин, Радичевић, Балзак, По, Толстој,Вајлд, Ниче, Валери, Аполинер, Џојс, Елиот, Пастерналк, Андрић, Црњански, Крлежа, Брехт, Набоков, Борхес, Маргарет Јурсенар, Бекет, Јонеско, Кортасар, Весна парун, Маркес, Павић, Кунера, Еко, Киш, Тонтић и други.
Први турнир у брзопотезном шаху на Бранковом колу одигран је 1988. године у Спортском и пословном центру "Војводина" у Новом Саду, на тзв. Шаховском платоу, у сусрет Шаховској олимпијади која ће за две године потом бити одржана у главном граду Војводине. На првом турниру на 16. Бранковом колу играла су ова имена из песничког света: Г. Бабић, А. Сидран, Р. Рисојевић, Т. Терзић, Р. Мићуновић, С. Тонтић, В. Р. Туцић, М, Вешовић, Б. Радаковић, Р. Јачев, Ж. Никчевић, Ј. Флора, М. Ц. Михаиловић, М. Рамач, Р. Уљаревић, Л. Бојановић, М. Црњанин, С. Радуловић, С. Билкић и М. Плетел. Од њих чак десет је напустило овај свет.
Први судија на Бранковом колу био је Душан Бућан, Банијац, чувени новинар листа Дневник, уредник шаховске рубрике, заљубљеник у древну иигру, и сам песник у потаји, по понашању господин-боем. Говорио је да је магија шездесет четвртог поља у шаху рађа шездесет пето. Имао је необично велику браду, личио на владику, имао крупне очи, носио наочаре, увек посвећен договору - прави човек за Бранково коло.
Вечерашњи турнир припремио је, и у исти мах био судија, Жељко Медар, познати шаховски педагог, FIDE мајстор, четврт века сарадник Бранковог кола на турниирима у Сремским Карловцима и на Стражилову. Играли су млади даровити шахисти, песници и уметници. Симултанку на десет табли одиграли су Огњен Ћузовић и Никола Лесковац, освајачи бројних титула на првенствима Војводине и Србије. Колико оправдавају велике наде нашег шаха, говори податак да нису изгубили ни једну партију, а Ћузовић је имао само тек један реми.
У магичној атмосфери пуној вере у древну игру стару четири миленијума, осетило се да млада шаховска срца трепере радошћу што су се нашла на великој песничко-културној маниифестацији која чува успомену на песника романтичара- шахисту из Беча и негује данас шаховски дух као пандан песничком и уметничком.
Уз приређени мали коктел, свим учесницима песничког турнира у шаху Бранково коло је даровало јуче овенчане наградама „Стражилово“ (на рајском Стражилову), песничке књиге Љиљане Павловић Ћирић „Вез“ и Димитрија Николића „Сентименталитет“. Затим, као поклон играчи су добили и књигу песама за децу „Лија пандемија“ Ненада Грујичића у издању Института за дечју књижевност у Београду, у којој се налазе четири песме о шаху, из које је прочитана „Мама Гаприндашвили и Дана Чибурданидзе“:
И коначно данас, слушајући Баха,
Даница и мама заиграле шаха.
Оне тако воле да су надахнуте,
па и када губе – нема да се љуте.
Озбиљна музика и о машти брине,
обе мисле да су светске првакиње.
Редају фигуре, за победом жуде,
жртвоваће пуно – шта буде да буде.
У првој партији догоди се реми,
за Даницу – пораз, јер победи стреми.
Зиграше нову, то Даница тражи,
да победи маму са више куражи.
И ту мама опет не дâ се и – врда,
фигуре к’о Нона преко табле мрда.
Гањале се тако по шаховској плочи,
Даница колачи своје плаве очи,
не верује њима – мама игром плени,
опет нема победе, опет само реми.
Кад сабереш оба ремија на крају,
то је – један : један, то и врапци знају.
Зато сутра – нова партија у даху,
да се види ко је шампион у шаху.
* Нона Гаприндашвили и Маја Чибурданидзе,
грузијске шампионке у шаху, светске првакиње
у другој половини двадесетога века
М. Борић
Цветник песама (о) Бранку Радичевићу "Ао, данче, ала си ми бео"
Штампано поводом 200. годишњице рођења Бранка Радичевића.
Сто четрдесет девет песника од средине 19. века до данас, двеста песама!
Ненад Грујичић: КОЛО, КОЛО, НАОКОЛО - Појаве и портрети
Књига записа и сећања о знаменитим песницима и уметницима поводом полувековног трајања Бранковога кола
Штампано о двестотој годишњици рођења Бранка Радичевића
Други том књиге Ненада Грујичића КОЛО, КОЛО, НАОКОЛО - Стражиловски времеплов: трагови и сећања, цртице и коментари
Историјат Бранковог кола, хроника (1972 - 1992)
Штампано о двестотој годишњици рођења Бранка Радичевића
Беседарник СВЕЧАНЕ РЕЧИ - Беседе на отварањима септембарског Бранковог кола (1972 - 2024)
Приредили: Ненад Грујичић и Растко Лончар
Штампано о 200. годишњици рођења Бранка Радичевића
Зборник радова ЖИВОТ ПЕСНИЧКОГ ДЕЛА БРАНКА РАДИЧЕВИЋА
Приредили Ненад Грујичић и Растко Лончар
Са Округлог стола о Бранку одржаног 28. марта 2024.
Штампано о 200. годишњици рођења Бранка Радичевића
Капитална књига
Антологија српске поезије
Друго издање
ПРОГНАНИ ОРФЕЈИ
Антологија српске избегличке поезије