која ће бити промовисана на 52. Бранковом колу (8 -18. септембра). Ова врсна песникиња рођена је 1983. године је у Крушевцу. Студирала на катедри за српски језик и књижевност, те на групи за славистику на Филозофском факултету у Нишу. Објавила књиге поезије ,,Од суречја до сумрачја“, ,,Сетосејачи“ и ,,Благо царице Радованице“, те драму у стиху ,,Бајка о Пријезди и Јелици“. Већ од својих почетака награђивана за најбоље песме на конкурсима, као и за драме за децу. Добитник је награде „Србољуб Митић“ за најбољу песничку књигу у 2022. години. Живи и ради у школама у Сталаћу и Варварину.
" />
Сремски Карловци - Нови Сад, 12. јуни 2023.
ПОЕЗИЈА ИЗ КОРЕНА СРПСКЕ БАШТИНЕ
У издању Бранковог кола, управо је изашла књига поезије „Вез“ Љиљане Павловић Ћирић, која ће бити промовисана на 52. Бранковом колу (8 -18. септембра). Ова врсна песникиња рођена је 1983. године је у Крушевцу. Студирала на катедри за српски језик и књижевност, те на групи за славистику на Филозофском факултету у Нишу. Објавила књиге поезије ,,Од суречја до сумрачја“, ,,Сетосејачи“ и ,,Благо царице Радованице“, те драму у стиху ,,Бајка о Пријезди и Јелици“. Већ од својих почетака награђивана за најбоље песме на конкурсима, као и за драме за децу. Добитник је награде „Србољуб Митић“ за најбољу песничку књигу у 2022. години. Живи и ради у школама у Сталаћу и Варварину.
Нова збирка поезије, Вез, показује се у пуној лепоти урођеног талента који наставља да шири своје распоне и увећава спратове песничког говора. У корену српске народне магме, ова поезија пламти рођајем сваке речи. Пред очима, и у звуку прочитаних стихова, указују нам се басме, то јест бајалице и питалице, гонеталице и загонетке једног већ увелико изграђеног поетског духа. У том духу су и називи трију колекција песама: Разговаралице, Откривалице и Бај(к)алице. Укупно тридесет три песме, једанаест у сваком циклусу.
Књига Вез Љиљане Павловић Ћирић доноси поезију снажне имагинације, богате лексике и уочљиве реинтерпретације традиције, то је рукопис пун стваралачке радости и духа. Песникиња поседује моћ артикулисања затомљених и новостворених лексема у песничком говору, те способност трансформисања знакова и амблема традиције у нови степен израза кроз прерастање метафора у симболе. Већ уочена по способностима да завидно влада разноврсним жанровима, ова ауторка ће, нема сумње, наставити да истражује поља књижевности и уметности, и шири креативну лепезу новим плодовима и вредностима.
ПИСМО
Понекад себи напишем писмо.
Она од некад – оној за икад.
Не стигне никад.
КРСТ
Глагољам. Гредем.
Груду под главу.
У руци: крст. Чесницу.
Славу.
ПЕСНИК
Није још ни израстао из песме
А већ се за песму скратио
И све речено побратио
И неречено повратио.
НЕБО
Питам се:
Што трава нисам зелена
звезди бих небо била?
Одговарам:
Не можеш, мила.
МАСЛАЧАК
Питам се:
Облаку мутном сунце
да л' бих била
Маслачак да сам жути?
Одговарам:
Ћути.
СЕЋАЊЕ
Дишем те.
Да л су сете тренуци?
Сећања трнци? Остаци жеље?
Свеједно – меље.
ШУМА
Ту је некада била шума, кажу.
Сакривалиште за звери љуте.
Уточиште, двери круте
за све одбегло.
Сад је поље. Слегло
се ту пусто. У се побегло.
Слутим негдање горобиље,
папрат зелену, шумско иње;
опоре боре борове бура омела,
јалову јеловину јела, па помела.
Девојче се залутало, само,
запути каткат тамо
у зорин цик.
Покрије велом чело бело,
па танак испусти крик:
Глас пребели извија
у пољу жито нек исклија;
Жито ће брашна,
брашно ће хлеба,
хлебом ће чедо,
чедо ће песму,
песма ће шуму.