Сремски Карловци - Нови Сад, 10. април 2023.
ВЕЗАНИ СТИХ ЛАУРЕАТКИЊЕ БРАНКОВОГА КОЛА МАЈЕ БЕЛЕГИШАНИН ИВАНОВИЋ
Пише: Ненад Грујичић
Својевремено писао сам о слободном и везаном стиху, и ти есеји изазвали су пажњу, објављени у Културним додацима "Политике " и "Вечерњих новости". Тако је и Бранислав Петровић, на пример, поводом једног од та два есеја, објавио текст (1997) у својој колумни "Шта ми се дешава" у "Нину".
Прилика је да један од тих својих есеја поновим и помало допуним поводом поезије недавно награђене врсне песникиње Маје Белегишанин Ивановић којој је за књигу изабраних и нових песама "Мајска киша" припала престижна награда "Печат вароши сремскокарловачке", стара педесет и шест година.
У двадесетом веку, укидањем тонског акцента стиха и нестанком припевања као основне музичке супстанце поезије, песништво је заглибило у недођији разних импровизација. Слободан стих је велико поље песничких могућности и дарова, али и простор посртања. Буквално схваћен као ''слободан стих'', овај тзв. ''нови образац'' навео је многе да најцрње поступају са метричким стихом, односно, да олако прогласе крај таквога певања. А, уствари, неумереном и произвољном употребом слободног стиха, стигло се до презасићености, до празне лакоће манипулисања материјалом речи, до тзв. постмодерне свести о крају песништва. Таква рециклажа довела је до самоукидања лепоте песничких капацитета језика и смисла бављења поезијом. Разграђена је и отерана песничка публика.
О истрошености слободног стиха као јединог модерног песничког израза, Насо Вајена, савремени грчки песник и теоретичар књижевности, каже: ''Ослобађање поетског говора од метричког стиха обележило је двадесети век. Међутим, претерана и неодговарајућа употреба ове просодије свела је на најмању могућу меру разлику између песничког и свакодневног говора''. Писање поезије ''без икаквог реда'', довело је поезију нашег доба у ''експресивни ћорсокак'', с разлогом наводе Вајенине присталице.
Масовно су настајале једноличне језичке творевине без основних постулата песничке специфичности као што су: акценат, интонација, квантитет, темпо, пауза и граница речи. Такав приступ омогућио је мноштву неталената да се прогласе поетама и комотно ступе на песничку сцену. У мрзовољи ''песничког'' израза нашао се наједанпут квазифилозофски језик или пуко набрајање и слагање речи у колоквијални вокабулар ничега. Писати разбаштињен слободан стих, исто је што играти тенис без затегнуте мрежице, истиче амерички песник Роберт Фрост.
Мртва поетска реченица, изломљена тобож у стихове (често и са интерпункцијским цакизмом), требало је, на визуелан начин, да сугерише да се ту ради о поезији. Али поезију не чини само визуелни ефекат, најмање то. Еклатантан случај јесу тзв. неримовани сонети као одраз потпуне стваралачке немоћи. Сонет без риме је немогућ. Сонет је, у ствари, усложена грађевина музике језика, тотална рима изражена целином песничког текста.
За разлику од аутентичних песника који су у слободном стиху неговали метерњу мелодију језика, већина је посегла за неограниченим пољем слободе и отишла у крајност, у немогућност да песму разликујемо од најобичнијег прозног текста у распршеној пиљевини речи.
Поезија не може да постоји без унутарњег вира музике коју носи матерњи језик по себи. Прирођена језичка мелодија је уграђена у значења речи и недељива од њих. Знатан број песника управо казујући своје песме доводи језик до мелодијске експресивности која припада само поезији. То је, поред осталог, одувек разликовало поезију од других жанрова и родова, па и доводило до тачке где она надилази облик школски схваћене књижевности.
Метрички стих, дакле, круцијална је детерминанта поезије, онтолошки принцип песничког говора. Ту језик пева себе у препрекама, иманентном музиком учествује у усложњавању семантичких слојева стиха. Слободан стих је велика опасност за ауторе који се нису окушали у метричком и ту остварили конкретне резултате. Као што можемо казати и супротно, песници метричког стиха нису потпуно реализовани уколико не владају и слободним, са осећањем музичких валера језика и њихових градитељских (исцелитељских) моћи у структури песничког текста. Онако како је рекао Милош Црњански, ''место јамба и трохеја граматике, јамб и трохеј душе".
У новијој српској поезији посебно место припада Маји Белегишанин Ивановић, актуелној добитници „Печата вароши сремскокарловачке“. Најпре по томе што подједнако успешно пише и везан и слободан стих, али и по томе што издржава завист и подметања препотентних (и немоћних) генерацијских и иних сапатника са демонским огрисцима у језику. Узалуд њихови приговори и поповања о томе како би требало писати поезију у тзв. 21. веку. За поезију време је ирелевантан фактор.
Мајине песме у везаном стиху су такве метричке провенијенције која из песме у песму задивљује умешношћу. Пример поезије као надвременог језика што суштаствено пева у мору актуелних помодности и површности. И надахнуће и занат, све одједном – отуда, као да пева онај примордијални звук у музици доласка на свет, да, управо тако, онај апсолутни рођајни тон човека из прапостања, из утробе мајке.
У њеној поезији све лакорило лети и кружи, спаја се са временима прошлим и будућим, а - из садашње, свакодневне ауре света који нас окружује својим лепотама и опасностима. У филигрански резбареној лепези песама, димензију надвремене занатске вештине дају сонети и октаве, затим терцине, катрени, квинте и малајски пантуни. И њене песме у слободном стиху, дабоме, па и хаику творевине у српском језику, које опет имају своје кључеве занатске неумитности из другог језика: Цветала липа./ У крају мог детињства/ више је нема...
У везаном стиху, посебан квалитет представља версификацијска прецизност у радосном залету ритма и метра, где се не осећа тежина мајсторског наковња и чекића: шестерац, седмерац, осмерац, десетерац (симетрични и асиметрични), једанаестерац (јампски и трохејски), дванаестерац, четрнаестерац, петнаестерац, шеснастерац. Све је у симбиози звука и слике; музика језика плени својим уграђеним и развијеним мелодијама и значењима.
Ево двеју песма у „слободном везаном стиху“, у савршеном певу, дакле, у октави и сонету, на пример. То се, исто, осећа и у трећој овде заступљеној песми у слободном стиху, у поезији коју Маја, паундовски речено, и не пише, већ пева.
Маја Белегишанин
ПРАСКОЗОРЈЕ
Чудно је ово време, и опасно,
ово размеђе ноћи и свитања.
У несаници и тишини гласној
почне тескоба, драма постојања.
И сви болови прикажу се јасно
у наглом часу сновног разламања...
На душу падне космичка тежина
до се кроз прозор назире светлина.
Но, још је тама, а сан се не враћа,
и расте немир у бол-протицању.
Тело се скупља, душа кô да краћа.
А опет, слутиш линију све тању,
кад ноћ и дан се, завађена браћа,
посредно мире у плавом свитању...
И моћ њихова на сав свет се слеже
док бесана се душа грчи, стеже.
Чудно је ово доба, праскозорје,
овај тренутак одлажења ноћи...
Напољу мук је и сиво обзорје,
а у души мук у самртној самоћи...
Но ево трена – на дрвећу хор је:
Буде се птице... зреник у пуноћи...
Растућа светлост можда немир склони,
а можда болним контрастом зазвони...
МАЈ
Жути се љутић, једна давна нит.
Ливада сија, тај предео-мир.
Човеков живот – један речни вир.
Злато детињства – недосањан мит.
Тамно зелено. Трепти росин сјај.
Четири листа – детелина, сан.
Пóпино прасе силази низ длан.
Мирише ружа. Увелико мај!
А небо расте. Плови као брод.
Душа се игра – неисказив чар:
Свака јој биљка, свако биће род.
А сада тражи светлу шифру, кôд,
Да опет позна постојања дар,
Не само бригу и њен тужни ход.
ОБРАЋАЊЕ
Хвала ти Боже за овај дан,
за лаки снег по крововима,
за речи које говорим слушајући свој глас,
за саговорнике које имам,
за књигу из које сазнајем историју,
за топли ручак и мирисни хлеб,
за обичне и мале ствари, еманацију живота,
за умиреност душе,
за поглед који тражи дубине,
за језик који размиче пределе (колико може)
и оживљава ствари;
и за ћутање
из ког ми светли
плави зрак песме.
Антологија песама (о) Бранку Радичевићу "Ао, данче, ала си ми бео"
Штампано поводом 200. годишњице рођења Бранка Радичевића.
Сто четрдесет девет песника од средине 19. века до данас, двеста песама!
Ненад Грујичић: КОЛО, КОЛО, НАОКОЛО - Појаве и портрети
Књига записа и сећања поводом полувековног трајања Бранковога кола
Штампано о двестотој годишњици рођења Бранка Радичевића
Капитална књига
Антологија српске поезије
Друго издање
ПРОГНАНИ ОРФЕЈИ
Антологија српске избегличке поезије