Сремски Карловци - Нови Сад, 27. новембра 2022.
Уз одлазак Милована Данојлића
ДИВНО ЧУДО НЕДОЛАСКА НА БРАНКОВО КОЛО
Пише: Ненад Грујичић
Милована Данојлића први пут сâм сусрео у редакцији „Књижевне речи“, коју годину по изласку мога првенца „Матерњи језик“ (1978) у тада јакој Књижевној омладини Србије (едиција „Пегаз“) чија редакција беше у истим просторијама у центру Београда. Деловао је убрзано, тако је и ушао у просторију, подуге тамне косе, леп, здрав (као на фотографији коју прилажем), опседнут оним што пише и објављује, а тиме и самим собом и магмом урођеног талента, на шта генијална бића имају тапију.
Интересовао се у редакцији „Књижевне речи“ кад ће му изаћи неки текст, а чини ми се да је тражио и да унесе неке измене. Тада је време прекуцавања и штампања текста било другачије, није било компјутера и Интернета. Морао си јавити (лично отићи или у коверти послати нову верзију) да уредник руком допуни или прецрта део реченице илити пасуса пред одлазак у оловну штампарију. Данојлић је до последњих дана свога живота писао (куцао) на старој, механичкој машини што лупа и "звони". Једном је објаснио да кад год би куцао текст на компјутеру да би његови крупни прсти захватили и суседне типке, па се све кварило, а дешавало се и да нестане цео текст са екрана.
Често га је помињао мој земљак Драган Колунџија, били су врсници, заједно ступили на песничку сцену ондашње Југославије. У свом стану, Колунџија би узимао дебели црвени албум (доносио га под пазухом и на Сајам књига и ширио у сусретима) са сортираним текстовима и фотографијама из новина, на којима је било и Данојлиа, и никад није пропустио да братски прстом укаже баш на њега и потом исприча детаље из њиховога младићког пријатељевања, где би се увек нашао и Бранко Миљковић, никад им прежаљени побратим који је, рано и трагично отишавши са овога света, на различите начине, оставио жигове у њиховом бићу.
Милован Данојлић је редак пример писца еклектичке ширине, огледао се практично у свим жанровима, створио је и широку лепезу поезије за децу, која му је била "релаксација од метафизичког безнађа". Уствари, тиме је на иницијални начин дефинисао и поезију у целини, онај залет матерњега језика у пространства без имена, али изникла из родне мелодије и слика са кућног прага, са моба и песме из народа, кроз сушне и родне године, из шума, са њива и пољских радова, из голог живота обичног човека под небеском капом.
И Данојлићева проза кипи од лепоте језика, сва је окренута човеку, мученику блиском себи, Србину на ветрометини колосалних историјских промена, човеку као бићу неправедних друштвених токова и размирица. Он је као прави писац пролазио тешке јавне ударе и васкрсавао потом у висине надахнутог стваралаштва без краја и конца. Тако на пример, његов роман "Ослободиоци и издајници" добија Нинову награду, али председник жирија напушта седницу жирија и неће да потпише одлуку јер "књига не завређује награду". Књига је добила награду са три гласа за, и два против. Други кандидат за ову награду стигао је да напише о лауреату да је "сподоба седе косе" којој из торбе испада парче сланине. Све то и много друго, као судбински писац, претрпео је и одувао Данојлић, и постао громадно име српскога књижевног језика.
Други пут срели смо се Данојлић и ја у Краљеву у манастиру Жича приликом уручења му награде „Жичка хрисовуља“ (2004). Говорио је феноменално, без длаке на језику о Западу као нашем бескрупулозном тлачитељу и непријатељу, с овртом на бомбардовање Србије (1999), које је демонски извело деветнаест држава. (Да ли се овај данас фамозни Ковид–19 случајно зове тако?)
У Краљеву, уз Милованову супругу Сању, били су и њихови млади синови Владимир и Стефан, дечаци којима је уза сто на ручку тата-писац показивао неке ситнице око прибора за јело и указивао на разлику српске и француске хране. Видело се да ужива у јату својих најмилијих и да није од оних писаца-самаца што без мачета и кучета хоће да створе дело, већ да је народни човек који кореном држи до рода и порода.
Писац полемичког и памфлетског замаха, као одани син свога народа, умео је у својим много читаним колумнама да демистификује ароганцију и злехудост тзв. највеће силе света, и одреди тачну дијагнозу свему: "У опредељивању између јаких и слабих, поробљивача и поробљених, богатих и сиромашних, ја се нисам двоумио. Пљачкаш, на чијем удару смо се нашли, изазива дубоки отпор већ и због свог цинизма и ароганције. Он не прави разлику између истине и лажи; добра му је истина ако се даде употребити са добитком... Мој национализам је, такорећи искључиво у функцији отпора насиљу што га водећа сила света врши над многим земљама и народима. Колико српски, толико сам и ирачки, авганистански, персијски, венецуелански, кубански и либијски националиста."
Трећи пут сусрео сам га у Новом Саду на уручењу награде „Шпиро Матијевић“ (2010) која му је по свему заслужено припала. Обратио ми се на коктелу: „Грујичићу, пратим све што пишете.“ Импоновало ми, дабоме, али и говорило о томе колико је он посвећен литератури и колико из Француске прати све што се пише на српском језику овамо. И разменили смо руковет реченица, и рекли да ћемо се напокон договорити за долазак на Бранково коло.
Заиста, невероватно је да Данојлић никад није гостовао на Бранковом колу, а желели смо то и ми у институцији, и ја лично, и он, пуним срцем. И године су пролазиле кроз „авлију“, једна за другом у трку, а никако да се уклопи септембарски термин да Милован Мића Данојлић напокон дође у Сремске Карловце и на Стражилово, своме Бранку Радичевићу у походе. И пре мога доласка у Бранково коло, његовог имена нема у каталозима манифестације.
Како се догодило да смо остали у мимоходу око Бранковога кола? Како је могуће да Милован Данојлић није био гост на Бранковом колу, а желела га и наша публика, најпре. Имали бисмо и те како шта чути на програмима уживо, па после – дружење и опуштен еглен, ту где сам лично домаћин, и где би све ишло по стражиловско-карловачком протоколу, у песничкој радости и љубави, па и уз сремске тамбураше: "Стражилово, дивно Стражилово,/ Бранко те је у звездице ков`о.".
Много сам желео да Мића дође и свечано отвори Бранково коло, то му је по свему припадало, међу првима, да јавност чује његову беседу о Бранку Радичевићу, која би, уверен сам у то, била непоновљива и жива душа српскога бића. Шта се то догодило?
Након жестоких турбуленција на његовој књижевној стази, уз завист других и помаму да олако насрну на писца расног талента, Мића Данојлић се 1984. године спаковао и одселио, неко би рекао - побегао из Југославије у Француску - да тамо живи и ради, да пише надахнуто, обилато,и квалитетно, без балканског дима над главом. Одселио и скућио се, и остао у Француској. И више се није враћао, осим лети, најпре у завичај, а онда – кад стигне, по волшебним позивима, овде-онде понекад наступао у Србији. Тада је Француска била нешто другачија у односу на данашњу која је слала бомбардере на Србију1999. године, а у Првом светском рату без српске војске не би ни у сну победила.
Данојлићева супруга била је доктор књижевности, професор на универзитету и обевазе су јој започињале 1. септембра. И деца су тад полазила у школу. А Бранково коло по традицији увек почиње и свечано буде отварано првог петка у септембру у најстаријој српској, чувеној Карловачкој гимназији. Ту традицију није било могуће нарушити, па и у знаку оне народне - збој једног војника војска не стаје, мада се овде радило о генералу писмености и књижевности. Мића Данојлић није могао управо због породично увезаних, темпоралних обавеза и своје одговорности у свему томе да дође на септембарско Бранково коло да га свечано отвори. И он је жалио, треперио, и говорио – видећемо наредне године да свакако дођем, желим и хоћу, морам.
Био је у Србији и током лета 2019. године. Чули смо се телефоном средином августа, опет на тему доласка - 6. септембра на свечано отварање 48. Бранковог кола. И личило је да ће коначно моћи да се искобеља, међутим, опет – не, на његову и нашу жалост. У Данојлићевом гласу разазнао сам колико му је, наново, жао и тешко, болно чак, али продица је породица у том тренутку, после летњег одмора у завичају, пред полазак, и сам одлазак у Француску. Те године Бранково коло отворио је антологијски српски песник Милан Ненадић.
Остало је тако с Данојлићем, суђено неким чудом, ко зна зашто, можда је тако и морало, и јесте – чим се није случило. Има то кад нешто измиче, не дâ се и не дâ саставити, напросто, неке невидљиве силнице кроје свој тајни план, можда нас и спасавају од ко зна какаве друге невидљиве силе. Све у свему, уврстио сам Данојлића, дабоме, у „Антологију српске поезије (1847 – 2000)“. Ево двеју од пет песама овог врсног и у српском језику незаборавног песника, прозаисте, есејисте, полемичара и преводиоца. Срећом, поезија је ту, не одлази никад и никуд, наслеђује свог аутора и даје му легитимитет за сва времена.
Милован Данојлић
БАЛАДА БЕСКУЋНИКА
Златни одсјаји дубоких минута
И вече, ко тиха, древна дрхтавица
Нигде не стижемо, а долазимо с пута
Видик je црн од кишних пијавица
Од ветра што струји као пузавица
Од плавог ваздуха и црвеног прућа
Од ноћи, од њених жила куцавица
Од свег се може направити кућа
Сан je мој кликтај удружених ура
Живот почиње свакога тренутка
Та нездрава и јака температура
Букти у уху врелином белутка
Нада je тајна случајнога кутка
Она je непредвиђено вече надахнућа
Не јеца залуд штанина с три врутка
Од свег се може направити кућа
И ноћ je топла, празна префектура
Са доконом усрдношћу туге
У зидноме сату кад пропева бура
Кад звезде споје златне полукруге
Нек ме избаце крај друма, крај пруге
Пред немуште стражаре смркнућа
Потплатићу их новцем старог слуге:
Од свег се може направити кућа.
НЕДЕЉНИ РУЧАК
Сваки наш обед почиње
Урликом животиње.
A ja бих овде да нађем мира и излечења,
Вама да се поверим у страху и у болу,
Слушајућ ропац животиње у цврчању печења:
Свиња грокће у дунсту, и издише на столу.
Ручајте: гозба вам je крвава и варава,
Смејте се, како то иде мећу добрим знанцима;
Пресечени дах телета испарава
У супи, врелој, ca резанцима.
То знате: нож под грло, или мучки, у ребро;
Измећу сунца и месеца секира лук направи,
Ушник, подигнут до у небо,
Спусти се, као гром, и проспе мозак крави.
Јагње одвојено од сисе полажете, на сувом,
На тоцилу оштрите нож, док се не усија,
А онда: мали прорез, ко стопарац, за увом,
Да не истекне ни кап, плећка да буде укуснија.
Па иако смо се за истим столом састали,
И живимо у истом граду, на истим речним ставама,
Ja говорим ваш језик, али
Више сам са закланима него што сам са вама.
Из „Антологије српске поезије (1847-2000)“ Ненада Грујичића, Бранково коло, 2012. и 2013.
Антологија песама (о) Бранку Радичевићу "Ао, данче, ала си ми бео"
Штампано поводом 200. годишњице рођења Бранка Радичевића.
Сто четрдесет девет песника од средине 19. века до данас, двеста песама!
Ненад Грујичић: КОЛО, КОЛО, НАОКОЛО - Појаве и портрети
Књига записа и сећања поводом полувековног трајања Бранковога кола
Штампано о двестотој годишњици рођења Бранка Радичевића
Капитална књига
Антологија српске поезије
Друго издање
ПРОГНАНИ ОРФЕЈИ
Антологија српске избегличке поезије