Сремски Карловци - Нови Сад, 22. фебруар 2022.
ИГРА СЕНКИ МЛАДЕ БАЊАЛУЧКЕ ПЕСНИКИЊЕ
Назив књиге, Сјеноход, отвара бројне асоцијације, пре свега на сјену као сензацију супротну светлости, то јест – аспект јина супростављен јангу. По неким виђењима, сјена је симбол сваке делатности која свој легитимни извор налази једино и само у спонтаности, у игри. Отуда позната и учестала синтагма игра сенки – у уметности и многим културама, уосталом једна песма у овој књизи носи тај наслов.
У неким културама стоји записано да је опасно нагазити на туђу сенку, а деци је забрањено да се играју са сопственим сенкама. Испуњена суптилном есенцијом бића, сенка је и привиђење и мехур зрака. После смрти, душа и сјена одвојено напуштају тело; душа, по легенди, иде на запад, где сунце залази, а сјена остаје на гробу где одржава везе са живима, и њој су намењени дарови донесени на хумку. Стари Грци приносили су жртве мртвима у подне, у сат без сенки. А по једном предању, човек који прода душу ђаволу, губи своју сенку.
На овоме свету и сâм човек је сенка, привид, пролазни трен. Коначно, сјеноход је и сама поезија, дисциплина која походи и обиграва сва места овога света. У тако постављеној опцији, неопходно је преиспитивање и поезије саме, метајезика песме, али и језика као материјала за стварање песништва. Дабоме, тиме се приказује и судбина и позиција песника у свету, у оскудним временима.
Данијела Регојевић не оставља ни трачак сумње у вечну мисију поезије као говора богова. Њена поезија радује песнике са искуством, показује да се зденац надахнућа непрестано обнавља и подмлађује. Она слави сваки дан у којем освиће: „Јутрос сам устала/ Са мјесечевом сјеном на уснама,/ И са шољицом кафе/ Намигнула небесима/ Знајући да сам се/ Заиста пробудила.“
Песнички првенац, Сјеноход, својом зрелошћу надишао је самога себе, уверио нас да песници немају године, да таленат постоји као изворишна тачка самим рођењем. Овде, дабоме, сусрећемо и изражену свест о сопственом дару што је привилегија прве врсте у добу разбаштињења културе. Данијела Регојевић овенчала се поезијом као духовном лепотом без које немогуће је живети пуним плућима.
(Из рецензије Ненада Грујичића)
Данијела Регојевић
КВИНТЕСЕНЦА
Несреће се срећу
У свакој слијепој улици,
Сузе се могу наћи
И на знаковима поред пута.
Но не пуштају сви сузе ван,
Неки од нас
У душама носе
По Атлантски океан бола,
А споља се смију.
Рекао би човјек,
Тај нема ниједне бриге,
Њему је све у животу потаман.
А тај само тражи тишину у глави,
Најближу кафану и вино,
Не би ли утопио
Космос пун суза.
ИГРА СЈЕНКИ
Задња мисао пред пад у постељу
И прва прије дизања у нове бриге
Молитва је за нас,
Да се опет нађемо
Насред неке књиге
Непознатог аутора
Коју украдеш на полици у маркету.
Прије наручивања пића у празној кафани
И налажења дна чаше,
Индиферентна на све,
Једино осјетим окрајак чежње
Да се сретнемо поново
На неком тргу безименог града,
Гдје киша тек с јесени пада.
Да не губимо задње шансе
И машемо им док одлазе,
Не живимо нове фарсе,
Да се спознамо
У свијету празних лутака
Гдје луткар сједи иза сцене
И за њега се не зна.