Сремски Карловци, 9. новембар 2020.
На завршној седници жирија Бранковог кола (Ненад Грујичић, Јелена Алексић и Крстивоје Илић) за награду „Печат вароши сремскокарловачке“, 9. новембра 2020. године, једногласно је одлучено да ово престижно песничко признање припадне Јовици Ђурђићу, Радомиру Стојановићу, Браниславу Зубовићу и Душану Захаријевићу.
О Б Р А З Л О Ж Е Њ Е
Јовица Ђурђић (рођен 1949. године у Глоговици на тромеђи Дервенте, Добоја и Модриче, живи у Малинској у Истри) награду „Печат вароши сремскокарловачке“ добија за две књиге изабраних песама: „Врх тишине“ и „Лековита светлост“ (Bookland, Београд, 2020). Ове књиге налазе се у петнаест томова изабраних дела Јовице Ђурђића штампаних ове године, која садрже поезију и прозу, песме и приче (и један роман) за децу. Прве од десет књига Ђурђићеве поезије, појавиле су се далеке 1974. године: „Уснула девојка“ и „.Лариса“. За децу, пак, објавио је још десетак књига. У награђеној изабраној поезији затичемо песме, најпре, у сонетној (међу корицама је и један сонетни венац) и слободној форми. Високо дотераних занатских решења, Ђурђић је песник отворене лирске емоције, филигрански оперважених слика и призора у снажном доживљају сопственог Ја: „А усред тишине и морског блеска,/ Док ми рука мирно лежи на столу,/ Само сaм суви јасен, можда леска – / Или натруло једро на јарболу.“ Овај посвећени песник и писац пола века ствара у поднебљу истарског Јадрана. После деликатних искустава током деведесетих година прошлог века у том делу Хрватске, а која је описао у петнеастом тому – „Траг“, Ђурђић не прекида стваралачке и животне контакте са родним амбијентим и укупним простором српског језика. Он пише и у екавској и ијекавској варијанти израза: фантазмагорични призори детињства и успомена, атмосфера годишњих доба и лепота природе, оплемењени сталном потребом да се изрази болна лепота „ово мало душе“. Затим, учестали мотиви жене и љубави земаљске, у химнично узвишеним осећањима, са проблесцима сете и напонима жудње. Од почетка бављења поезијом, Јовица Ђурђић истрајава у стваралачкој потреби да изрази истину душевности и телесности, лепог као смисла живота. Он показује да вечити узори (Тагоре, Десанка, Антић, Раичковић, Трифуновић, Дедић) могу бити скоро и превазиђени уколико су песме неприкосновено импрегниране личним искуством и свешћу о пласираној емоцији и интими: „Усно влажна, румена пукотино, ватро!/ Ко пелуд мека зриш у пољупцима,/ Док сочна у зрнцима твој крв пламса.“ Нема сумње, Ђурђић је песник наглашено изражених љубавних осећања, аутор доследан своме поимању песме и света – да ће лепота (читај: поезија) спасити свет. Песник се одупро најразноврснијим искушењима, сцилама и харибдама поетичких и стварносних насртаја, никад не обраћајући пажњу на помодне „иновације“ у плазу депресивног, ружног и демонског. Увидом у награђене књиге, али и у изабрана дела Јовице Ђурђића у целини, уверавамо се да је овај анђеоски песник и писац и те како „имао се рашта и родити“.
Радомир Стојановић (рођен 1942. године у Трешњеву код Андријевице на Косову и Метохији, живи у Београду), награду Бранковог кола добија за књигу поезије „Наличје тишине“ (Панорама –Јединство, Приштина – Косовска Митровица, 2019). Ово је седма по реду Стојановићева песничка књига почев од прве, „Ћутање трава“, која је објављена пре четрдесет четири године. Стојановић је песник стрпљивог нерва у времену и невремену балканског миљеа, онај што чека епифанијску прилику да би написао стих, да пропева: „Кад дође права реч/ потећи ће чесме у напуштеним брдима“. И у овој књизи он поседује своје препознатљиве премисе: поезија, завичај, култ Косова Поља, жена. У свему пулсира свест о песничком послању, непрестана потрага за сопственом сенком: „Отуђен глас сам земље/ На ране своје лајем/ Тајна малокрвног звона/ Над сумњивим сјајем.“ Подједнако вешт у слободном и везаном стиху (дистиси, катрени, сонети), Стојановић држи до старе истине да без јединства форме и садржаја нема савремене поезије. Судбински усађен у завичај који није само његов (по снази корена припада целом народу), песник прибира „крстолике речи“ и „одлетеле фреске“ као „упаљене молитве“. О изгону са Косова и Метохије, пева „испод коже неба“, у бујицама изнедрених мисли и емоција – „да се докопа нове обале“. Ни у новој збиљи, у новим приликама живота, не напушта га слика „жене огрнуте свитањем/ што носи хлеб и мирис биља“, што „постаје црква / пред коју слећу голубови“. Радомир Стојановић је аутентичан песник косовско-метохијске земље, остварен у мисији да опева оно на трен изгубљено кроз неусахле наду, веру и љубав. Награђена књига „Наличје тишине“ говори о снажној природи песничког гласа који се, ни силом ни милом, не дâ и не може преобликовати у нешто друго.
Бранислав Зубовић (рођен 1976. године у Тузли, живи у Новом Саду, ради у Врбасу) награду Бранковог кола добија за књигу песама „Тремор“ (Удружење књижевника Србије, Баоград, 2020). Ово је Зубовићева пета по реду песничка књига, а после прве, „Руком од ветра тишом“, објављене пре две деценије. Рука као симбол снаге и стваралаштва, пружене помоћи и заштите, у овом случају симбол лирског краснописа и оловке што пева, из позиције најтишег и најсуптилнијег креативног покрета, доспева кроз нови наслов, „Тремор“, до новог значења – подрхтавање и неритмичмне осцилације – пољуљани живот, изгубљени ослонац, избеглиштво и прогон, изгибија и катаклизма. Све то, са непрестаним (про)осећањем нашег свенародног удеса, па тиме и на универзални степен подигнутог видика појединца, представља тематско-мотивску жеравицу на којој варничи песнички свет Бранислава Зубовића. У томе свему дата је, дакле, и лична димензија фатума, уклештена у временске и просторне зоне живота и мита: „Из порушених кућа/ Из запаљеених књига/ Из дима цигарете/ Мећаве и кастига// Дими ко у фуруни/ Послује лично ђаво/ Да нас опет однесе/ У мутно Дунаво.“ И Зубовић подједнако пева у слободном и везаном стиху, овај први делује уходаније и чвршће, представља стечени импулс песничког заната још из првих његових књига. Међутим, и други, римовани стих (двостих, катрен) нашао је своју пуну оркестрацију у богатој лексици и отворио још једну могућност ауторског оваплоћења. У свом врбаском радном искуству (и не само у том) имао се на кога угледати (Деветак, Сладоје, Баковић, Нешић) и доживети плодотворан утицај. „Тремор“ је књига која устоличује Зубовићеву потребу да овлада магистралним путевима песничког заната који ће се хранити крупним залогајима душе и њенога боемлука: „А то што заиште покаткад душа/ Фићок ракије, пехар младог вина/ Па се изјутра сама себе гнуша/ Као пчела свеће од парафина// Тек не помажу ту ни аспирини/ Чак ни митска чуда црног кима/ Можда ако се умијеш у Дрини/ И заспиш сâм далеко у брдима.“
Душан Захаријевић (рођен 1992. године у Косовској Митровици, живи у Београду) награду „Печат вароши сремскокарловачке“ добија за књигу поезије „(Не)доглед“ (Битије, Нови Сад, 2020). После првенца објављеног 2017. године у Бранковом колу, и награде „Стражилово“, ево нове, друге по реду збирке поезије Душана Захаријевића код тек основане издавачке куће коју воде млади људи жељни и жедни новога и свога. „(Не)доглед“ је књига на трагу прве, али још конкретнија у зазиву суштаства и тајне поезије саме. У рукама нам је зрела књига, другачија од затечених поетика на савременој српској књижевној сцени. Ово је поезија која не жели да занемари традицију у сопственом језику, поезија која се искива из пропламсаја оних песника који су стварали нове речи и синтагме, нови језик за сва времена. Отуда, ето нам севова из трагова Костића, Винавера и Настасијевића, а негде у дубини бистри се и муња кодеровске лексике, истина овде довољно затомљене да се не би отишло у спазам херметичног израза. Неуобичајено зрела младост пева у овој књизи, доноси оно „нешто своје“, и наново нас уверава да песници заиста немају године: „Кујем реч да окујем свет/ Омогућим лет пре него што слети/ Време у троми тренутак/ У недохват.“ А онда у другој песми: „Играј смрти/ Са мном до гроба/ Нисам у пролазу/ Иако пролазим/ Играј са мном/ Играј до живота/ Грешност је човека/ Једина чистота.“ Ово је поезија импрегнирана и филозофским „певом“, на онај начин да та врста мисаоности поседује душевни импулс израза. Нема сумње да смо у Душану Захаријевићу добили песника снажне ауторске концепције, еклектичке лепезе надахнућа, наднесеног над Речју, која на самом почетку „бјеше у Бога, и Бог бјеше ријеч“. И као најмлађи лауреат „Печата вароши сремскокарловачке“ у последњих четврт века, Захаријевић својом појавом међу старијима подсећа на времена када су ово високо признање добијали песници његових година.
БРАНКОВО КОЛО
Ненад Грујичић, председник
Цветник песама (о) Бранку Радичевићу "Ао, данче, ала си ми бео"
Штампано поводом 200. годишњице рођења Бранка Радичевића.
Сто четрдесет девет песника од средине 19. века до данас, двеста песама!
Ненад Грујичић: КОЛО, КОЛО, НАОКОЛО - Појаве и портрети
Књига записа и сећања о знаменитим песницима и уметницима поводом полувековног трајања Бранковога кола
Штампано о двестотој годишњици рођења Бранка Радичевића
Други том књиге Ненада Грујичића КОЛО, КОЛО, НАОКОЛО - Стражиловски времеплов: трагови и сећања, цртице и коментари
Историјат Бранковог кола, хроника (1972 - 1992)
Штампано о двестотој годишњици рођења Бранка Радичевића
Беседарник СВЕЧАНЕ РЕЧИ - Беседе на отварањима септембарског Бранковог кола (1972 - 2024)
Приредили: Ненад Грујичић и Растко Лончар
Штампано о 200. годишњици рођења Бранка Радичевића
Зборник радова ЖИВОТ ПЕСНИЧКОГ ДЕЛА БРАНКА РАДИЧЕВИЋА
Приредили Ненад Грујичић и Растко Лончар
Са Округлог стола о Бранку одржаног 28. марта 2024.
Штампано о 200. годишњици рођења Бранка Радичевића
Капитална књига
Антологија српске поезије
Друго издање
ПРОГНАНИ ОРФЕЈИ
Антологија српске избегличке поезије