Сремски Карловци, 8. август 2019.
Лауреаткиње: Милица Миленковић,
Наташа Бундало Микић,
Сузана Рудић и Александра Батинић
На завршној седници 8. августа 2019. године, жири Бранковог кола у саставу: Ненад Грујичић (председник), Иван Лаловић и Растко Лончар, донео је једногласну одлуку да овогодишња награда ''Стражилово'' за најбоље песничке књиге објављене у Бранковом колу равноправно припадне Милици Миленковић за књигу „Испоснице“, Наташи Бундало Микић за збирку поезије „Трећи круг снова“, Сузани Рудић за збирку песама „Друга страна огледала“ и Александри Батинић, за песнички првенац „Антикитера“.
О Б Р А З Л О Ж Е Њ Е
Трећа по реду књига песама, „Испоснице“, Милице Миленковић (Ниш, 1989), састављена је из два сонетна венца и неколико песма у слободном стиху. У завичајном миљеу песникиња проналази значајан облик српског културног и духовног наслеђа у волшебно откривеним пергаментима, то јест „Сврљишким одломцима јеванђеља“, који су преписани пре седам и по столећа. Они јој служе као прототекст, основа за чудесну песничку авантуру. Наслов књиге упућује на ћелије у манастиру, или у стенама, на молитву и исихастичко созерцавање. На симболичкој равни, испоснице су саме песме, сонети и венци. Наилазимо на стихове који имају снагу богумилских натписа на стећцима, али и молитвене зазиве са натрунима црквенословенског језичког миљеа. Компактна и целовита, написана у даху, ова песничка књига је несвакидашњи догађај на савременој српској песничкој сцени, веома глувој за духовне и историјске теме из дубине корена.
Трећа по реду збирка поезије, „Трећи круг снова“, Наташе Бундало Микић (Нови Сад, 1983) представља досад најзрелију њену песничку књигу, и по дубини имагинативног продора у језик, и по судару ониричког и стварносног, и по лепези мотива за стварање. Сан као поетички алат налази се у епицентру намере да се демистификује реални свет са својим привидима. Песникиња отвара питања и о самој песми, њеном бићу, настајању и мисији песника у свакодневном животу. Ту су и амбвалентни однос женског и мушког принципа, страх од стварности, нелагоде и демонске сенке у књижевном животу, бег у сањарење и лирски забран. Три је темељни број, израз божанског, и у човеку и у космосу. Круг је, пак, проширена тачка, симбол заштите, савршеност и хомогеност, алфа и омега, симбол времена. „Трећи круг снова“ Наташе Бундало Микић доноси широк регистар тема обрађен на сериозан начин, али, такође, и са иронијске и критичке тачке, чиме се релативизује озбиљност замки и опасности на сваком кораку.
Млада песникиња Сузана Рудић (Рума, 1996) ауторка је снажне имагинације и талента у великој слободи. У новој књизи „Друга страна огледала“, она нам дарује песме који су мешавина земаљског и ониричког. Ту су детињство, прве слике и сензације, родно двориште, стварносни призори, нови живот, љубав, сан и поезија. Има у овим песмама нека моћна креативна законитост која исцртава прецизну путању узрочно-последичне игре матерњег језика. Млада песникиња и нема године, она на свом примеру показује да поезија воли надвремено у свим правцима света. Или, што би Винавер рекао – наљубавно. Друга по реду књига младе вајарке, која је пре свега песникиња, открива нам уметницу која ће трајати кроз време и доносити песничке плодове, увек са особеним, лирским оболом талента. „Друга страна огледала“ Сузане Рудић појављује се у прави час, у трену кад је епифанијско звоно талента то судбински пожелело и огласило.
Песнички првенац, „Антикитера“, Александре Батинић (Смедеревска Паланка,1993), носи име по једном од грчких острва поред којег је пре два миленијума потонула римска галија пуна грчких статуа, грнчарије и накита. Тек 1901. године, случајно је откривена и у њој пронађен и сензационални „Механизам са Антикитаре“, први аналогни рачунар људске цивилизације. Антикитера у наслову књиге представља симбол песничког послања и прекогнитивне моћи. Поезија Александре Батинић је наслоњена на баштину заумног блага у српској традицији и језику, са елементима библијске и опште ерудиције, која плени елементима паганског и пансловенског, коренима нашег и балканског мита. У овој поезији проналазимо антиподна стања и расположења: и радосно и трагично, и неуништиво и пролазно, и духовно и телесно, и инстиктивно и рационално. Лексички богато, то је младо певање која има подсвесну тенденцију да се претвори у молитвене зазиве.
Овогодишња награда ''Стражилово'' свечано ће бити уручена на Стражилову 7. септембра, код „Бранковогг чардака“, поред споменика Бранку Радичевићу (рад вајара Јована Солдатовића), а на 48. Бранковом колу које ће трајати од 6. до 16. септембра у Сремским Карловцима и Новом Саду, у знаку 195. годишњице рођења Алексија (Бранка) Радичевића.
Цветник песама (о) Бранку Радичевићу "Ао, данче, ала си ми бео"
Штампано поводом 200. годишњице рођења Бранка Радичевића.
Сто четрдесет девет песника од средине 19. века до данас, двеста песама!
Ненад Грујичић: КОЛО, КОЛО, НАОКОЛО - Појаве и портрети
Књига записа и сећања о знаменитим песницима и уметницима поводом полувековног трајања Бранковога кола
Штампано о двестотој годишњици рођења Бранка Радичевића
Други том књиге Ненада Грујичића КОЛО, КОЛО, НАОКОЛО - Стражиловски времеплов: трагови и сећања, цртице и коментари
Историјат Бранковог кола, хроника (1972 - 1992)
Штампано о двестотој годишњици рођења Бранка Радичевића
Беседарник СВЕЧАНЕ РЕЧИ - Беседе на отварањима септембарског Бранковог кола (1972 - 2024)
Приредили: Ненад Грујичић и Растко Лончар
Штампано о 200. годишњици рођења Бранка Радичевића
Зборник радова ЖИВОТ ПЕСНИЧКОГ ДЕЛА БРАНКА РАДИЧЕВИЋА
Приредили Ненад Грујичић и Растко Лончар
Са Округлог стола о Бранку одржаног 28. марта 2024.
Штампано о 200. годишњици рођења Бранка Радичевића
Капитална књига
Антологија српске поезије
Друго издање
ПРОГНАНИ ОРФЕЈИ
Антологија српске избегличке поезије