Срећна је и благородна околност да Светски дан поезије пада баш у датумски оквир „Пролећних Бранкових дана“ који се сваке године одвијају од 15–28. марта, обележених притом даном рођења Алексија (Бранка) Радичевића по старом, јулијанском и новом, грегоријанском календару у Сремским Карловцима и Новом Саду. У препуној свечаној сали Градске библиотеке у Новом Саду, 21. марта обележен је Светски дан поезије, основан при Унеску, пре тачно двадесет година, у време када је Србија варварски бомбардована од стране деветнаест земаља тзв. западног света.
И ове године, Бранково коло се потрудило да за Светски дан поезије и Бранков рођендан у јавност изнесе нове књиге поезије младих аутора. То су „Друга страна огледала“ Сузане Рудић и „Антикитера“ Александре Батинић, штампане у знаку 195. годишњице рођења Бранка Радичевића.Такав подухват за Светски дан поезије јединствен је у нашем културном амбијенту, региону и шире.
У поздравној речи, Ненад Грујичић је истакао значај штампања нових песничких књига на почетку године, а за поменути јубилеј и Светски дан поезије. Указао је на талентован песнички рукопис двеју поетички различитих песникиња, које негују самородан и култивисан песнички израз. Као рецензент и уредник двеју нових књига у издању Бранковог кола, истакао је живородност њихове појаве која гарантује непресушну и неуништиву лепоту и снагу поезије као бесмртног духовног феномена у свим временима.
Млади песник и критичар, Растко Лончар, о новим књигама Сузане Рудић и Александре Батинић имао је речи хвале и конкретну генерацијску подршку. О првој је нагласио ово: „Друга страна огледала Сузане Рудић, искрено говорећи, открива значајан напредак у односу на њену прву књигу. Књига не допушта нестрпљивог читаоца који би, чим отвори књигу, да прочита ремек-дело и књигу одложи на неодређено. Она је, одиста, књига, а не збирка. Сузанин лирски свет се дефинише кроз трагање: кроз оно ми, које је у почетку увек у прошлом времену, кроз ти које је динамично као да песникиња тражи себе и своје деловање у другом, кроз статичко он и она.“
О другој књизи у овогодишем издању Бранковог кола, Лончар је, поред осталог, рекао: „Александра Батинић, са друге стране, песникиња је коју бих, можда, најближе покушао да одредим као интимистички, фолклорни „steampunk“ наше поезије. Александри није непознат ни онај дучићевски умор у чежњи за старим, за цивилизацијама које је западна избрисала, али и чија је открића преузела; има слуха за мелодију која допире, као сунце кроз процепе на вратима колибе, из дубине наше колективне свести, а која се од нас крије у нашем непознавању сопственог језика и његових магијских могућности; Александра је у исто време способна да се изгуби тражећи одговор, и да га, невероватном лакоћом пружи. У Антикитери, помирени су и сентенциозни латински, и магијски словенски и испуњена је глад за новим речима.“
У наставку програма, у част Светског дана поезије, по једну своју песму, на радост публике која је искреним дугим аплаузима пратила сваког аутора, казали су ранији аутори Бранковог кола, актуелни и стари лауреати „стражиловци“ и „печатовци“: Јасна Миленовић, Иван Деспотовић, Растко Лончар, Марија Пргомеља, Милан Ћосић, Никола Раусављевић, Наташа Бундало Микић, Душан Захаријевић и Јелена Милошев.
Као музички прилог Светском дану поезије, била је одлична интерпретација старе српске песме са Косова и Метохије, „Да сам бистра вода“, у изведби младе Катарине Поповић, која је недавно на међународном такмичењу у Бугарској освојила сребрну медаљу за ову песму. Као модератори, програм су надахнуто и вешто водиле младе драмске уметнице Даница Петровић и Теодора Кушић, које су притом казивале антологијске песме Бранка Радичевића. Био је то незабораван песнички догађај какав се само почелети може, са младоликим лицем талената и енергије, који су своју афирмацију и несебичну подршку и те како пронашли и пригрлили у оквиру Бранковог кола, на „Пролећним Бранковим данима 2019“.
Цветник песама (о) Бранку Радичевићу "Ао, данче, ала си ми бео"
Штампано поводом 200. годишњице рођења Бранка Радичевића.
Сто четрдесет девет песника од средине 19. века до данас, двеста песама!
Ненад Грујичић: КОЛО, КОЛО, НАОКОЛО - Појаве и портрети
Књига записа и сећања о знаменитим песницима и уметницима поводом полувековног трајања Бранковога кола
Штампано о двестотој годишњици рођења Бранка Радичевића
Други том књиге Ненада Грујичића КОЛО, КОЛО, НАОКОЛО - Стражиловски времеплов: трагови и сећања, цртице и коментари
Историјат Бранковог кола, хроника (1972 - 1992)
Штампано о двестотој годишњици рођења Бранка Радичевића
Беседарник СВЕЧАНЕ РЕЧИ - Беседе на отварањима септембарског Бранковог кола (1972 - 2024)
Приредили: Ненад Грујичић и Растко Лончар
Штампано о 200. годишњици рођења Бранка Радичевића
Зборник радова ЖИВОТ ПЕСНИЧКОГ ДЕЛА БРАНКА РАДИЧЕВИЋА
Приредили Ненад Грујичић и Растко Лончар
Са Округлог стола о Бранку одржаног 28. марта 2024.
Штампано о 200. годишњици рођења Бранка Радичевића
Капитална књига
Антологија српске поезије
Друго издање
ПРОГНАНИ ОРФЕЈИ
Антологија српске избегличке поезије