Уз упис овог елемента нематеријалног културног наслеђа Србије на Репрезентативну листу Унеска
Гусле моје, овамоте мало,
амо и ти танано гудало,
да превучем и мало загудим,
да ми срцу одла`не у грудим`.
(Бранко Радичевић)
У организацији Бранковог кола, у Музеју Војводине, на „Пролећним Бранковим данима 2019“, у традиционалној рубрици „Нематеријално културно наслеђе“, представљено је „Певање уз гусле“, поводом уписа овог духовног елемента Србије на Репрезентативну листу Унеска, уврштеног тиме званично у културну баштину човечанства.
Централни гост „Пролећних Бранкових дана“ на овом програму био је врхунски народни гулсар Бошко Вујачић, победник бројних такмичења и гусларских сабора, лауреат високих награда попут Вукове, Златног лика Његошевог и других, те угледних признања у Француској, Америци и другде. На самом почетку извео је песму „Гојко“ Бранка Радичевића која започиње стиховима: „Гусле моје овамоте мало,/ амо и ти танано гудало...“ До краја програма, на савршен, и гуслама посвећен начин, уз громке аплаузе публике, извео је још две антологијске српске народне песме о Марку Краљевићу.
Публициста и дугогодишњи музички уредник Радио Новог Сада, Дејан Томић, приређивач двеју књига о гуслама и гусларима, предочио је генезу писаних трагова у српској и јужнословенској периодици о гуслама и српским гусларима, наводећи, поред осталог, пример мапе путовања и наступа, све до Темишвара, легендарног гуслара Филипа Вишњића. Затим, је навео старе текстове у штампи деветнаестог века о бројним српским гусларима у Дубровнику, Босни и Херцеговини, Хрватској и Црној Гори.
Проф. др Јово Радош, филозоф по стуци, председник Удружења гуслара Србије, аутор низа значајних књига, пред осталог и антологије „Ганга“, представио је гусле као пример феноменолошке и онтолошке вертикале српске културе и бића кроз векове. Указао је на многобројне улоге гусала кроз време: историјску, друштвену, етичку, антрополошку, духовну, родољубиву, поетску, културолошку, психолошку, социолошку и друге. Из антологијске Шантићеве песме „Претпразничко вече“, Радош је навео светле стихове: „Затим би отац, ведар к`о сјај дана,/ Узео гусле у жилаве руке,/ и гласно поч`о, уз гањиве звуке,/ Лијепу пјесму Страхињића Бана...“. Радош је рекао да постоји седамдесет шест активних и добро организованих гусларских друштава на српским просторима, од којих се једно, у Старој Пазови, зове „Бранко Радичевић“.
Бошко Вујачић је, на крају, истакао своју везаност за гусле од детињства, поред оца даровитог гуслара. Указао је на природно својство гусала, почев од састава и елемената овог инструмента, преко текстова који се певају без иједне грубе речи, без понижавања онога о коме и о чему се пева, о гуслама као инструменту високе моралне и уметничке предиспозиције.
Заједнички закључак свих учесника програма је да гусле живе своју духовну мисију, да оне нису хладан музејски експонат, већ живи уметнички амблем са конкретним послањем и резултатима у сваком времену, па и нашем. Истакнуто је да су гусле неуништиве као „дивно чудо“ српске културе и традиције, да песме коју су столећима певане с колена на колено, без трулих речи кроз време, и данас масовно трају и трајаће у лепоти своје универзалне оригиналности и лепоте.
Цветник песама (о) Бранку Радичевићу "Ао, данче, ала си ми бео"
Штампано поводом 200. годишњице рођења Бранка Радичевића.
Сто четрдесет девет песника од средине 19. века до данас, двеста песама!
Ненад Грујичић: КОЛО, КОЛО, НАОКОЛО - Појаве и портрети
Књига записа и сећања о знаменитим песницима и уметницима поводом полувековног трајања Бранковога кола
Штампано о двестотој годишњици рођења Бранка Радичевића
Други том књиге Ненада Грујичића КОЛО, КОЛО, НАОКОЛО - Стражиловски времеплов: трагови и сећања, цртице и коментари
Историјат Бранковог кола, хроника (1972 - 1992)
Штампано о двестотој годишњици рођења Бранка Радичевића
Беседарник СВЕЧАНЕ РЕЧИ - Беседе на отварањима септембарског Бранковог кола (1972 - 2024)
Приредили: Ненад Грујичић и Растко Лончар
Штампано о 200. годишњици рођења Бранка Радичевића
Зборник радова ЖИВОТ ПЕСНИЧКОГ ДЕЛА БРАНКА РАДИЧЕВИЋА
Приредили Ненад Грујичић и Растко Лончар
Са Округлог стола о Бранку одржаног 28. марта 2024.
Штампано о 200. годишњици рођења Бранка Радичевића
Капитална књига
Антологија српске поезије
Друго издање
ПРОГНАНИ ОРФЕЈИ
Антологија српске избегличке поезије